Цікаве з практики

Незаконне позбавлення паспорту громадянина України

Нашому клієнту стало відомо, що правоохоронним органом, по місцю його прописки, прийнято рішення, про вилучення у нього паспорту громадянина України та оформленого на його підставі паспорту громадянина України для виїзду за кордон та направлення цієї інформації в Державну прикордонну службу України для вилучення цих документів.

З метою захисту інтересів клієнта, ми звернулися до суду з позовною заявою про визнання незаконним та скасування рішення правоохоронного органу, про вилучення паспорту громадянина України.

В обґрунтування незаконності такого рішення, ми посилалися на те, що наш клієнт був громадянином колишнього СРСР та з 1990 року, тобто на момент проголошення незалежності України (24.08.1991 р.) та на момент вступу в силу Закону України «Про громадянство» (13.11.1991 р.)  постійно проживав та мав постійне місце реєстрації на території України і відповідно до ст. 2 Закону України «Про громадянство» від 08.10.1991 року, діючого на той час, він набув громадянство України і мав право на отримання паспорту громадянина України.

Звернувшись до уповноважених державних органів України, в паспорті громадянина СРСР, який був виданий в республіці Абхазія, на підставі Розпорядження Президента України «Про прискорення реалізації Закону України «Про громадянство України», було проставлено напис «Україна».

У 1996 році, наш клієнт звернувся до уповноваженого державного органу України, за місцем свого проживання, з заявою про обмін паспорту громадянина СРСР, у якому проставлено напис «Україна», на паспорт громадянина України нового зразку.

01.07.1996 року, йому був виданий паспорт громадянина України, в обмін на паспорт громадянина СРСР, який був зданий до уповноваженого органу за місцем реєстрації громадянина.

Ми посилалися на незаконність рішення про вилучення паспорту громадянина України, оскільки відповідно до ст. 5 Закону України «Про громадянство», паспорт громадянина України та паспорт громадянина України для виїзду за кордон є документами, які підтверджують громадянство України.

При прийнятті рішення про вилучення у нашого клієнта паспортів, державний орган фактично припинив його громадянство України, що не відповідає вимогам статей 22-25 Закону України «Про громадянство», які регулюють повноваження державних органів, які беруть участь у вирішенні питань громадянства та визначають їх коло.

Таким чином, на підставі судового рішення, було скасовано рішення про позбавлення нашого клієнта паспорту громадянина України.